Dnes už i mobil stačí k super fotkám!
Ford připravil zajímavý workshop na téma správného focení aut mobilem, a to pod vedením zkušeného fotoreportéra Jana Šibíka, který se právě na focení mobilem začíná čím dál více specializovat. Jaké jsou rady profesionála, který sesbíral řadu ocenění? Přináším jeho tipy pro co nejlepší fotky aut.
Jan Šibík je fotograf extratřídy a odmítnout pozvání na workshop, kde tento fotografický guru bude předávat svoje rady a tipy, by byl hřích. A tak jsem se jednoho dne ocitl v pražských Žlutých lázních, kde Ford připravil pár svých aut, abych si pod Šibíkovým vedením mohl v praxi zkusit, jak udělat co možná nejlepší fotku auta svým mobilem.
Jan Šibík a jeho 9 tipů pro ty, kteří fotí auta mobilem:
Přemýšlejte nad tím, co fotíte a udělejte fotky z různých úhlů. Tu nejlepší vyberete následně.
- Kompozice – Přemýšlejte nad tím, co fotíte a co vidíte na displeji. Přemýšlejte o symetriích a vyvarujte se rušivých prvků, zábradlí, značky, popelnice… I když je třeba Instagram dělaný primárně na čtvercový formát, pro auta to moc ideální není, auto se do něj těžko komponuje. Lepší je fotit na šířku.
- Dělejte více fotek – Focení je o přemýšlení, takže hledejte v rámci kompozice správný úhel. Nespokojte se jen s jednou fotkou, ale udělejte si jich více na výběr. Nejprve udělejte celkové záběry, hledejte zajímavé pozadí a pak detaily. Snažte se trochu experimentovat a nespoléhejte na dodatečné retuše.
- Naučte se vybrat fotky – Z množství pořízených fotek vyberte jen ty opravdu povedené. Klidně třeba jen pět až deset, ať nezahltíte ty, kteří si fotky prohlíží. Fotky ale vybírejte až doma u počítače s velkou obrazovkou, displej mobilu je malý a neuvidíte na něm fotku pořádně.
- Světlo – pro focení je nejhorší světlo v poledne. Aby byly fotky zajímavé, tak foťte brzy ráno, nebo od pozdního odpoledne do večera. Zvláště odpolední světlo fotkám hodně pomáhá.
- Nehleďte na počasí – Foťte, i když je špatné počasí. Když prší, je to autentické a fotkám to pomůže. Když je mlha, vzniká tajuplná situace… Zkrátka, foťte, i když se zdá, že počasí není ideální, často to nakonec fotkám pomůže.
- Dejte focení potřebný čas a koncentraci – Pečlivě dbejte na výběr místa, a pak pořiďte různé varianty fotek – snažte se třeba zapojit lidi, to fotkám vždycky pomůže. Nesnažte se vše rozhodnout už při samotném focení.
- Nepoužívejte digitální zoom – Ve skutečnosti vlastně jen digitálně ořezává pořízený snímek. Je to stejné, jako když si fotku zvětšíte v počítači. Některé dražší mobily mají i optický zoom, to je samozřejmě lepší a použitelnější varianta.
- Nastavte expozici – Pokud váš fotoaparát v mobilu umožňuje nastavení expozice, což mají dražší modely, tak toho využívejte. Pokud ne, můžete další úpravy udělat v postprodukci později
- Foťte do RAWu – Některé mobily umožňuji fotit do formátu RAW, který fotografii uchovává nejvíce informací, což lze efektivně využít v následné úpravě fotek.
Jakou aplikaci na úpravu fotek používá Jan Šibík?
Když upravujete fotky s autem v aplikaci, upravujte spíše okolí, než samotné auto.
Jan Šibík pro úpravy fotek v mobilu používá víceméně pouze jednu aplikaci, kterou je Snapseed (
Google Play,
Apple Store).
„Je to naprosto dokonalá aplikace a je zdarma. Dá se s ní dělat úplně všechno. Když se s ní naučíte, bude vám stačit, “ říká o ní Jan Šibík, který fotky upravuje, ale až ty, které definitivně vybere. Snapseed nabízí třeba dobrý filtr rozmazání pozadí, úpravu jasů, stínů a mnoha dalších věcí. Rámečky mohou někdy pomoci, někdy ne. Spíše se snažte neměnit auto ale jeho okolí. Když se pustíte do úprav u auta, dojde většinou ke změně jeho barvy a struktury laku – mohou být situace, kdy to pomůže, ale většinou je to kontraproduktivní.
5 zásad pro natáčení videa mobilem:
- Natáčejte vždy na šířku!
- S videem nechoďte – Lidé mají tendenci s videem chodit a dělat dlouhé záběry, což je obojí špatně. S videem nechoďte a nehýbejte s mobilem.
- Délka klipu – Celkové záběry udělejte dlouhé zhruba deset sekund.
- Detaily – dopředu si najděte detaily, které chcete do vide dát (tak tři čtyři) a pak je dejte nakonec klipu, ale tak maximálně na čtyři vteřiny.
- Pohyb – když už chcete s videem hýbat, tedy tzv. švenkovat od někud někam, tak si nejprve připravte statický záběr na dvě sekundy, pak švenkujte a pak zase dvě až čtyři sekundy klidnější záběr bez pohybu mobilem.