Bi-turbo 2.0 TDI má v Multivanu výkon 204 koní a dynamika velkého auta je díky tomu překvapivá.
Na podzim 2019 jsme se po letech odkládaní rozhodli navštívit italské Benátky, a jak jinak, než naším obytným autem. Protože je to jeden z nejlákavějších evropských turistických cílů, myslím, že by vám moje praktické rady mohly přijít vhod. Nejde o cestopis s popisem benátských památek, ale o ryze praktický návod pro cestovatele obytným vozem.
Do Benátek jsme se chtěli podívat dlouho, ale pořád nám to nějak nevycházelo. Kromě toho s obytňákem spíše raději hledáme klid a jezdíme po menších městech a vesnicích, než abychom vyráželi do přelidněných měst. Nakonec do sebe ale všechno zapadlo (včetně toho, že i děti jevily zájem) na podzimní prázdniny 2019, a tak jsme vyrazili na osmidenní cestu po Itálii, jejíž součástí byly právě i Benátky.
V plné sezoně by mě do Benátek nikdo nedostal, ale přelom října a listopadu sliboval přeci jen méně turistů. Kromě toho jsme s načasováním měli obrovské štěstí, protože dva týdny po naší návštěvě začaly v Benátkách úřadovat záplavy. Náš plán byl takový, že se vyhneme víkendu a přijedeme na stellplatz v neděli večer, v pondělí ráno kolem 8 hodiny vyrazíme do Benátek a podle toho, v kolik skončíme a jak budeme zmoženi, buď zůstaneme na stellplatzu ještě jednu noc, nebo odjedeme za dalším cílem, kterým bylo San Marino.
Stellplatz San Giuliano má perfektní polohu a je dostatečně veliký. Přesto jsem raději udělal rezervaci přes web.
Protože jsem starej plašan a chci mít jistotu, udělal jsem v předstihu přes web raději rezervaci. Bylo to nakonec samozřejmě zbytečné, ale na druhou stranu to není nic proti ničemu – rezervace není zpoplatněna. Jeli jsme sice hodně mimo sezónu, ale i tak byl stellplatz docela naplněný desítkami aut, byť je jeho kapacita fakt docela veliká. Cena je 18 eur na 24 hodin, což je docela fér, protože začíná běžet okamžikem příjezdu, a jak se ukázalo, nakonec jsme v pohodě stihli do uplynutí těch 24 hodin zase zmizet. Elektřina se platí navíc (my jsme ji nepotřebovali) a stojí 4 Eura. Stellplatz sice není kdovíjaká krása, ale poměr lokalita/cena/výbava je u něj velmi dobrý. K dispozici je nejen kompletní servis pro bytná auta (výpusť vody, chemického WC i čistá voda), ale také jednodušší WC a umývárny včetně teplé sprchy, které byly i poměrně čisté. Počítejte s tím, že v okolí vůbec nic není, jen industriální zóna a sklady. Takže si určitě nakupte zásoby dopředu.
Na recepci stellplatzu koupíte i lístky na tramvaj, jejíž stanice je vzdálena pěšky asi 15 minut. A pak už hurá do Benátek!
Jak jsem psal v úvodu, nebudu zde suplovat turistického průvodce. Na webu najdete spoustu zajímavých informací, co v Benátkách vidět, kudy chodit, kde se najíst… Za mě dodám zase spíše jen praktické info. Po příjezdu do Benátek se trochu rozhlédněte a najděte prodej lístku na zdejší lodní „autobus“ Vaporetto. My jsme koupili hodinový lístek za 7 eur, což úplně stačí, a poté, co jsme se zorientovali v mapě Vaporetta, jsme nasedli do lodě, která nás odvezla nejatraktivnější trasou (mj. známý most Rialto) až k náměstí Svatého Marka. Tady doporučuji vystoupit až na stanici S.Marco-S.Zaccaria, čímž se trochu vyhnete hlavnímu davu turistů a ještě uvidíte slavné náměstí z jiné perspektivy. Pak jsme pokračovali skrz uličky, tu po hlavních trasách, kde bylo i v našem termínu docela dost turistů (nebyl to masakr, který jsme čekali, ale sami jsme tam fakt nebyli), popř. vedlejšími uličkami, které také mají své kouzlo a lidí o poznání méně. K obědu jsme si dali pizzu s cenovkou kolem 9-10 eur, což nám nepřipadalo na zdejší poměry kdovíjak přepálené, a kolem třetí už jsme toho měli my i děti v nohách docela dost. Nasedli jsme na tramvaj, vrátili se zpět na stellplatz, vypustili a nabrali vodu a hurá do San Marina za dalším italským dobrodružstvím…